ACSME 2020 Program

IMPORTANT NOTE:   The final program with links and instructions on how to join in the sessions was emailed to participants on Saturday 26th September. 

 

Tuesday September 29 (Draft)

Pre-conference meet and greet: 7.00 pm AEST

 

Wednesday September 30 (Draft)

10.00-10.10 AESTWelcome by Professor Brian Yates, President of the ACDS
10.10-11.10 AEST

Keynote The best of both worlds: integrated online and in-person learning
Professor Elizabeth Johnson, Deputy Vice Chancellor Education, Deakin University

Chair: Cristina Varsavsky (Director, ACDS Teaching and Learning Centre )
11.10-12.25 AEST

(Discussion 11.55 AEST)

Theme: Labs

Watch:

#1: Building a laboratory skills video library for molecular biosciences

Presenter: Jack Tsang-Hsing Wang, Lauren E Gilmour

#2: A community of practice enabling a rapid response in transforming biochemisty laboratory teaching

Presenter: Joanne Maree Castelli

#3: Student experiences in laboratory programs across three universities: a snapshot during COVID-19 semester

Presenter: Srividya Durga Kota, Manjula Devi Sharma, Jacinta den Besten, Jasmina Lazendic Galloway

Join Discussion at 11.55am
Moderator: Jasmina Lazendic (Monash)
Theme: Teaching approaches A

Watch:

#1: A blended-learning approach in soil science interrupted by COVID-19

Presenter: Brigid Ann McKenna, Peter Martin Kopittke

#2: Building inclusivity in science communication through multiple historical perspectives

Presenter: Olivia Frances McRae, Alice Motion, Reyne Pullen

#3: Embedding creative exercises to promote learning-centred experiences in chemistry tutorials

Presenter: Reyne Pullen, Stephen George-Williams, Peter Rutledge

Join Discussion at 11.55am
Moderator: Reyne Pullen (Sydney)
Theme: Indigenous science

Watch:

#1: Impactful lessons through embedding Indigenous knowledge systems into science curricula

Presenter: Matthew Pye, Katherine Brittain, Panagiotis Couros, Francesca van den Berg, Jaime Gongora

#2: Virtual laboratory on Australian Aboriginal customary medicines

Presenter: Joanne Jamie, Jack Micklewright, Kristina Rhee, Kaisarun Akter, Ian Jamie, Phil Duncan, Perry Joe

#3: Grounding Indigenous science in a foundational unit: A pandemic experience

Presenter: Reva Ramiah, Brenda Rohl, Tracey Kickett, Alison Blyth, Vanessa Corunna, Anthony Kickett, Fred Yasso

Join Discussion at 11.55am
Moderator: Angela Ziebel (Monash)
12.25-1.40 AEST

(Discussion 1.10 AEST)
Theme: Practical and workshops

Watch:

#1: From the lab bench to the kitchen bench: Supporting science skills training at home

Presenter: Christine A. Devine, Joshua Reilly, Dana Burfeind

#2: Low-tech virtual field excursions – impact on learning and engagement

Presenter: Sandra McLaren

#3: Developing learning in biochemistry and the life skills through case-based workshops

Presenter: Katherine Fernandez, Melissa Sweeney, Nirma Anandi Samarawickrema

Join Discussion at 1.10pm
Moderator: Sandra McLaren (Uni Melb)
Theme: Teaching approaches B

Watch:

#1: Wonder questions: Engaging, motivating and illuminating students and teachers

Presenter: Christine Lindstrom


#2: Development and evaluation of the "Question-Solution-Reflection" framework

Presenter: Petr Maximovich Lebedev, Christine Lindstrom, Manjula Sharma

#3: Using electronic notebooks to encourage student engagement in first year chemistry during the Covid-19 pandemic

Presenter: Alexandra Yeung, Daniel Southam

Join Discussion at 1.10pm
Moderator: Alexandra Yeung (Curtin)
Theme: Maths and stats

Watch:


#1: Post-secondary students’ learning of descriptive statistics through story-based tasks

Presenter: Collette Lemieux, Olive Chapman

#2: Mathematics support – essential at the best of times, crucial at the worst of times

Presenter: Deborah Jackson

Join Discussion at 1.10pm
Moderator: Deborah Jackson (LaTrobe)
1.40-2.30 AESTLunch networking
2.30-3.30 AESTPanel 1
The merits and shortfalls of delivering science labs and tutorials onlineElizabeth Angstmann (UNSW), Shaun Belward (JCU), Roy Hall (UQ), Madeleine Schultz (Deakin), and Chris Thompson (Monash, Chair)
3.30-4.45 AEST

(Discussion 4.15 AEST)
Theme: Support staff

Watch:

#1: Who do they think they are? Investigating the impact of COVID-19 on casual teaching staff

Presenter: Prarthana Devi


#2: Perception of work environment and teaching preparedness amongst mathematics tutors

Presenter: Ava Greenwood, Michael Jennings

#3: Leveraging learning assistants to support the rapid transition to teaching online

Presenter: Robert M Talbot, Hannah Huvard

Join Discussion at 4.15pm
Moderator: Prarthana Devi (Sydney)
Theme: Emergency teaching approaches

Watch:

#1: Coordinating a Faculty Response to COVID Impacts: The 6 C’s of education and a collective leadership approach

Presenter: Hollie Susan Tose, Andrew Kepert, Erin Micali and Bronwyn Bloxham

#2: Challenges to teaching and learning online: Lessons learned, reflections, and stakeholder perspectives

Presenter: Elizabeth Yuriev

#3: Chemistry in the time of Covid-19: Reflections on a very unusual semester

Presenter: Stephen George-Williams, Alice Motion, Reyne Pullen, Peter Rutledge, Siegbert Schmid, Shane Wilkinson

Join Discussion at 4.15pm
Moderator: Elizabeth Yuriev (Monash)
Theme: Feedback

Watch:

#1: Biomedical Science students’ challenges and strategies to understanding feedback

Presenter: Bradley Stephen Parfrement, Judit Kibedi, Kay Colthorpe, Louise Ainscough

#2: Students perception of online gross anatomy laboratory classes via ZOOM technology

Presenter: Rudi Klein

#3: Using live student peer assessment with automated instant feedback

Presenter: Shane Michael Wilkinson, Markus Muellner-Vacvic, Danny Liu

Join Discussion at 4.15pm
Moderator: Shane Michael Wilkinson (Sydney)
4.45-6.00 AESTPoster Presentation Program – Wednesday

 

Thursday October 1 (Draft)

10.00-11.00 AEST

Keynote Short- and long-term responses to Covid-19 in the context of quality assurance, quality improvement and scholarship
Associate Professor Tina Acuna and Dr Jo-Anne Kelder, 2019-2020 ACDS Fellows
Chair: Manjula Sharma, Professor of Science Education, University of Sydney
11.00-12.15 AEST

(Discussion 11.45 AEST)

Theme: Student engagement A

Watch:

#1: Beliefs of learners and teachers in contexts of poverty regarding curriculum-aligned science electronic quiz engagement

Presenter: Angela Elisabeth Stott

#2: Staying connected in a disconnected world: supporting students in transition during COVID-19

Presenter: Hong Dao Nguyen, Timothy Lee

Join Discussion at 11.45am
Moderator: Angela Elisabeth Stott
Theme: Assessment

Watch:

#1: Effect of multiple choice question format on student performance

Presenter: Umairia Malik

#2: Online assessment design to improve learning outcomes and reduce academic workload in first year chemistry

Presenter: Erica Smith

#3: Students' perceptions of pen and paper vs. digital assessment

Presenter: Siobhan S Wills, Mathew Hillier

Join Discussion at 11.45am
Moderator: Erica Smith (UNE)
Theme: Employability and WIL

Watch:

#1: Science Connect: non-placement WIL

Presenter: Ingo Koeper

#2: Embedding employability in science education

Presenter: Bonnie McBain, Dawn Bennett, Liam Phelan

#3: Career development learning – Does gender impact results?

Presenter: Angela Ziebell

Join Discussion at 11.45am
Moderator: Bonnie McBain (Newcastle)
12.15-1.30 AEST

(Discussion 1.00 AEST)
Theme: Student engagement B

Watch:

#1: Why do students access bioscience lecture recordings? Is accessing recordings associated with academic outcomes?

Presenter: Sheila Doggrell

#2: Preparing student for uncertainty in uncertain times: Curriculum approaches to applying disciplinary knowledge in interdisciplinary contexts in a Faculty of Science

Presenter: Pauline Ross, Lucy Mercer-Mapstone

#3: Impact of Covid-19: Students' emotiional engagement with face-to-face labs transiting to online mode

Presenter: Aesha Bhansali, Elizabeth Angstmann, Manjula Devi Sharmai


Join Discussion at 1.00pm
Moderator: Sheila Doggrell (QUT)
Theme: Assessment and evaluation

Watch:

#1: Writing your exam before semester starts: an important paradigm shift for tackling academic integrity

Presenter: Christopher David Thompson


#2: Online exams in undergraduate mathematics at UNE during COVID-19 isolation

Presenter: Jelena A Schmalz, Jock McOrist, Gerd Schmalz

#3: Student evaluation of courses: perceptions, engagement and motivation

Presenter: Siobhan Wills, Shannan J. Maisey

Join Discussion at 1.00pm
Moderator: Siobhan Wills (UNSW)
Theme: Student experience

Watch:

#1: Academic achievement and student satisfaction: moving anatomy and physiology teaching online

Presenter: Anna Chruscik, Louisa Windus, Jianxiong Wang, Kate Kauter, Eliza Whiteside

#2: From lemons to lemonade: students' resilience when managing challenge

Presenter: Judit Kibedi, Louise Ainscough, Kay Colthorpe

#3: Chemistry students' experiences of the shift to online learning during the Covid-19 pandemic

Presenter: Dino Spagnoli, Siobhan Wills, Shannan J. Maisey, Alexandra Yeung

Join Discussion at 1.00pm
Moderator: Judit Kibedi (UQ)
1.30-2.30 AESTLunch networking
2.30-3.30 AESTPanel - The student experience of learning science remotely – panel of students
Convenor: Dino Spagnoli (UWA)
3.30-4.45 AEST

(Discussion 4.15 AEST)
Theme: Student Engagement C

Watch:

#1: Practically impossible!?! The paradox of delivering authentic, hands-on biology practical classes in a hands-off, remote learning environment

Presenter: Matthew Pye, Fa van den Berg


#2: Social media in STEM: Academic and student perspectives on social media as a teaching tool

Presenter: Mary McMillan, Julia Day

#3: Big Boom + Fire = Iron: Experiences from systems thinking orientated chemistry outreach in Primary and Secondary schools

Presenter: Seamus Delaney, Madeleine Schultz

Join Discussion at 4.15pm
Moderator: Seamus Delaney (Deakin)
Theme: Miscellaneous A

Watch:

#1: Science education online and video demonstrations

Presenter: Geoff Swan

#2: Tackling the shortage of physics teachers

Presenter: Elizabeth Angstmann

#3: Transnational curriculum development - A case study from agriculture

Presenter: Rosanne Quinnell, Try Yorn, Daniel Tan, Rebecca Cross Daniel Howell

Join Discussion at 4.15pm
Moderator: Rosanne Quinnell (Sydney)
Theme: Miscellaneous B

Watch:

#1: Evaluating learning design of first-year chemistry through learning analytics

Presenter: Charisse Tongson Reyes, Gwendolyn Lawrie, Christopher David Thompson, Sara Kyne

#2: Lessons for science education and communication from museology

Presenter: Ellie Downing, Alice Motion, Chiara O'Reilly

#3: Your Science is in the mail

Presenter: Lisa Godinho, Mick Moylan, Daniel Pyke

Join Discussion at 4.15pm
Moderator: Mick Moylan (Uni Melb)
4.45-6.00 AESTPoster Presentation Program – Thursday

Social event: Thursday October 1, 8.00 pm AEST

 

Discipline Day: Friday October 2 (Draft)

11.00-1.00 AESTChemistry education Discipline Day Workshop

Presenter: Gwedolyn Lawrie

Join Session
11.00-1.00 AESTAuthentic assessment to engage students and equip them with modern skills

Presenter: Adam Pigott

Join Session
11.00-1.00 AESTLearning from the pandemic: Approvals and protocols for research output

Presenters: Christine Lindstrom, Helen Georgiou, Elizabeth Angstmann

Join Session
Break
2.00-4.00 AESTACDS Fellowship: Assuring STEM education: Data, curriculum quality assurance and scholarship

Presenters: Tina Acuna and Jo-Anne Kelder

Join Session
2.00-4.00 AESTExperiences from teaching live online chemistry superlab classes

Presenter: Magdalena Wayrak

Join Session
2.00-4.00 AESTTeaching science communication to science students

Presenter: Alice Motion

Join Session
2.00-4.00 AESTInteractive workshop - how to easily recreate the hands-on learning activities in an online environment in STEM fields

Presenter: Michael Kasumovic

Join Session
2.00-4.00 AESTCollecting evidence of good practice and leadership in a tumultuous time

Presenters: Reyne Pullen, Gwen Lawrie, Madeleine Schultz, Erica Smith, Alexandra Yeung, Elizabeth Uriev

Join Session